2011 Off topic thread(basketball,movies,etc whatever)
Collapse
X
-
I once did a breakdown of calories / dollar for different items at the grocery store.
Not counting "giant bag of flour" and "giant bag of sugar", the winner was the "giant bag of rice". With boxes of pasta noodles and instant ramen coming in close behind.
I was surprised potatoes didn't do better, but I guess it's because they have to ship with the water already in them.
My wife does not understand why I get pissed when I get the credit card bill each month and there is 600 bucks in target and Costco purchases a month. How is it that i can live off of 30 bucks a week easily, but the 3 of us(wife and daughter) need 150 to 200 a week.Comment
-
I look at this as an investment. With my income right now, if I cash out, it will be forever before I ever have the money to get back in, so I basically see that money as untouchable.
But it's not that I have no money that's owed me . . . it's that I haven't received that money. I'm actually waiting on two things right now: Beckett Media check and student loan refund check. And then near the beginning of next month I should get my JA earnings for this month.
But getting from here to there is proving to be the hard part. I usually have my Beckett check by now. I'm hoping like hell that it comes on Monday.I heart cockComment
-
I buy the frozen burritos...3 for a buck, and it(1 burrito) is almost all i need for lunch.
My wife does not understand why I get pissed when I get the credit card bill each month and there is 600 bucks in target and Costco purchases a month. How is it that i can live off of 30 bucks a week easily, but the 3 of us(wife and daughter) need 150 to 200 a week.
I need around $100 a week to eat, depending on how often I eat out, which is at least once a day.I heart cockComment
-
Nothing wrong with a burrito along with an apple for lunch. no worse than fast food. Difference being your store bought burrito is 33 cents. While your fast food lunch is 4 or 5 bucks.Comment
-
I agree, but you're talking about your family, not just yourself slumming it for lunch. I'm just saying that not everyone will be satisfied with such spartan fare.
But I can get a chicken taco with a side of rice and refried beans + a drink for $4.99. Yes, quite a bit more than 33 cents, but it also tastes a lot better and there's just more food there, too.I heart cockComment
-
You could always get those Noodle lunch things they have for a dollar. I mean, when $3.96 is your budget for the next two days it's any port in the fuckin' storm. I know it sounds crazy but you can also get candy or something from the dollar store(they have 12 pack taffy for a buck), your looking for pure volume over nutrition at this point.2013: +8.24u(increased unit size on 5/19)
Favorites: 20-6 + 6.13u
Underdogs: 10-19 -2.51u
Ludo's Locks Parlay Project: +1.4u
2012: +20.311uComment
-
I had a couple of rounds of spaghetti left, some steaks in the freezer, and half a box of instant mashed potatoes. So I bought a little bottle of milk to make the potatoes, a bottle of store brand worcestershire sauce, and a 2 liter of Dr. K.I heart cockComment
-
2013: +8.24u(increased unit size on 5/19)
Favorites: 20-6 + 6.13u
Underdogs: 10-19 -2.51u
Ludo's Locks Parlay Project: +1.4u
2012: +20.311uComment
Comment